بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگارالف، در مورد تحریم های جدید امریکا علیه ایران و اظهارات وزیر خزانه داری امریکا علیه ایران اظهار داشت: تحریم های ایالات متحده علیهوایران موضوع جدیدی نیست، در گذشته و بعد از انقلاب اسلامی ما همواره شاهد تحریم ها در حوزه های مختلف بودیم و امروز بعد از خروج غیرقانونی ایالات متحده، بخش دیگری از تحریم های امریکا در قبال ایران همانگونه که مقامات آمریکایی اعلام کردند آغاز شد که این یک اعتیاد و عادتی است که به خصوص در دولت جدید ایالات متحده شکل گرفته و چون عادت است، ترک آن برای ترامپ مشکل است.

وی ادامه داد: ترامپ با این اقدامات بی ثمر و بی فایده با اعمال تحریم های اقتصادی به خودتحریمی امریکا دست زده است. امریکا با سیاست های جدیدی که اتخاذ کرده تمام تعهدات و معاهدات بین المللی را زیرپا گذاشته و با خارج شدن از برجام نشان داد نهایتا نمیتواند با این ساز و کارها کار کند که با این اقدامات خود را در انزوا قرار داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این اقدامات آمریکا نشان دهنده قدرت نیست بلکه نشانگر عجز و تنهایی آمریکایی و عدم همکاری در مجامع بین المللی است. اعمال تحریم ها سرآغازی برای انزوای آمریکا است چراکه این تحریم های خود امریکا بوده و تحریم های شورای امنیت نیست.

وی در مورد رایزنی های وزارت خارجه با سایر کشورها در مورد تحریم ها علیه ایران به خبرنگار الف، گفت: در وضعیت کنونی اکثر کشورها با تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده و علاقه مند به اقدامات آمریکایی ها نیستند از جمله کشورهای اتحادیه اروپا و چین و روسیه که اعلام کردند که با امریکا موافق نیستند. ما با سایر کشورهای جهان ارتباطات خود را حفظ خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: تحریم ها علیه ایران تنها جنگ روانی و تخریب ایران و ایران ستیزی است که با درایت هوشمندانه و صبوری جمهوری اسلامی و مردم ایران از این مرحله عبور خواهیم کرد. دوران این تحریم ها طی خواهد شد و این هم به تاریخ خواهد پیوست و مردم ایران هم با صبوری از این مرحله عبور میکند.