پازل میدان سیاسی عراق با انتخاب <<عادل عبدالمهدی>> به عنوان نخست وزیر و <<برهم صالح>> به سمت ریاست جمهوری، سرانجام سامان گرفت و قطار رقابت های سیاسی این کشور به ایستگاه آخر رسید. اگر بخواهیم تحلیل واقع بینانه ای از شطرنج سیاسی همسایه غربی ایران ارائه دهیم، باید به چند ماه قبل بازگردیم؛ زمانی که نتایج انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد.

برخی رسانه های وابسته به آل سعود در آن مقطع تلاش کردند در صدر قرار گرفتن ائتلاف صدر را شکستی برای ایران و پیروزی عربستان جلوه دهند اما واقعیت ماجرا چیز دیگری بود. سعودی ها در این توهم به سر می بردند که با جنگ رسانه ای در فرایند انتخابات و بازیگری سفارت عربستان در عراق از یک سو و اجرای برخی پروژه های عمرانی در برخی مناطق شیعه نشین ازجمله طرح های ورزشی، فرهنگی و پزشکی از سوی دیگر، قادرند که در میان جمعیت شیعیان، نوعی دوقطبی ایجاد کرده و جریان صدر را به خود متمایل کنند اما با پاسخ قاطع مقتدی صدر که اقدامات عربستان را <<آب در هاون کوبیدن>> عنوان کرده بود، مواجه شدند.

از طرفی، <<برت مک گورک>>، فرستاده دونالد ترامپ به عراق نیز وارد گود شد و از طریق رایزنی های متعدد و روزانه با چهره ها و شخصیت های سنی، شیعه و کرد، علناً در امور داخلی این کشور دخالت کرد.

هدف او مشخص بود و برای دستیابی به مقصودش، حتی از تهدید و تطمیع شخصیت های عراقی هم فروگذار نکرد و وقتی دید که کار از کار گذشته و نزدیک است که ائتلاف اکثریت پارلمان و آینده سیاسی عراق با اقبال به ایران و جبهه مقاومت رقم بخورد، با همکاری قبیله سعودی، غائله بصره را به پا کرد. این اتفاق نه تنها به نفع مردم عراق نبود، بلکه به ضرر آمریکا و سیاست های این کشور هم تمام شد؛ کما اینکه نشریه <<نشنال اینترست>> به تازگی و با اشاره به ناکامی آشوب بصره در تحقق اهداف آمریکایی، بر لزوم تغییر کلیدی در سیاست های واشنگتن تاکید کرد و نوشت: <<برای واشنگتن مشاهده آشوب های بصره باید محرکی به منظور دنبال کردن یک تغییر ریشه ای در سیاست خارجی آمریکا و رفتن به مسیری دیگر به منظور تمرکز شدید بر دفاع از منافع حیاتی آمریکا باشد.

این دستور کار شاید در واشنگتن چندان آشنا به نظر نرسد اما بازتاب چیزی است که اکثر آمریکایی ها می خواهند.>>

تقلای واشنگتن - ریاض اما بیهوده بود و سرانجام رقابت اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در پارلمان به پایان رسید و <<برهم صالح>> از حزب اتحادیه میهنی موفق شد با کسب 219 رای به پست ریاست جمهوری دست یابد. وی پس از دستیابی به این پست، <<عادل عبدالمهدی>> را که نامزد موردحمایت اکثریت شیعیان بود، به تشکیل کابینه مامور کرد تا پاسخی دندان شکن به مک گورک و سفیر عربستان در عراق باشد.

<<برهم صالح>> که شخصیتی مشابه <<جلال طالبانی>> (مام جلال)، رئیس جمهور فقید عراق و رئیس پیشین حزب اتحادیه میهنی کردستان دارد، به اعتقاد ناظران بین المللی به ایران و هم پیمانانش نزدیک است و انتخاب او یعنی ناکامی مطلق کاخ سفید در عرصه سیاسی عراق. آمریکایی ها وقتی دیدند که گزینه مدنظر آن ها - حیدر العبادی - شانسی برای نخست وزیری ندارد، از تمام ابزارها و فرصت های موجود در راستای منافع خود استفاده کردند اما آخرین دست وپا زدن های مک گورک و هیئت همراهش به جایی نرسید و درنهایت، <<صالح>>، گزینه مدنظر ایران و متحدانش بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد و ماموریت تشکیل کابینه را به عبدالمهدی سپرد.

صالح که اکنون شخص اول دولت فدرال عراق به شمار می آید، دارای نقاط قوتی است که مطلوب مثلث عبری، عربی، غربی نیست. وی شخصیتی است که در قبال مسئله استقلال طلبی کردستان عراق، رویکردی میانه رو با طعم مخالفت دارد. صالح در همان برهه، طی مصاحبه ای بر ضرورت واکاوی اشتباهات اقلیم کردستان در جریان همه پرسی که به واکنش شدید ایران و ترکیه و تحریم این منطقه منجر شد، تاکید کرده بود.

از طرفی، وی شخصیتی کاریزماتیک است که از توان و وجاهت لازم برای رهبری و ایجاد تعادل و توازن در معادلات سیاسی عراق برخوردار است و از ویژگی مدیریت بحران، همانند مام جلال بهره می برد. از طرفی، صالح فردی است که دارای روابط ویژه با کشورهای همسایه ازجمله ایران است و همین امر موجب می شود که حاشیه امن وسیعی برای تحرک سیاسی داشته باشد.

علاوه بر این، محبوبیت صالح در میان کردها مثال زدنی است، چراکه در جهت ارتقاء سطح دانش و تحصیلات عالیه کردها گام های بزرگی برداشته، لذا می تواند در بحران هایی که در این منطقه از ناحیه بیگانگان شکل می گیرد - نظیر برگزاری همه پرسی سال گذشته برای جدایی اقلیم کردستان از عراق - وارد عمل شده و ساز و کاری که به صلاح کردها و منطقه است را برقرار کند.

این اتفاق دقیقاً برخلاف سیاست تجزیه طلبی و بحران آفرینی آمریکا، رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه است و بساط آن ها را در تولید و ترویج تروریسم در هم می پیچد.

قرار گرفتن <<عادل عبدالمهدی>>، نخست وزیر عراق در راس دستگاه اجرایی عراق نیز ضربه کاری دیگری بر پیکره راهبردهای آمریکا در عراق محسوب می شود. عبدالمهدی چهره ای است که همه گروه ها و طیف های سیاسی بر روی وی اتفاق نظر دارند و دارای صبغه ای فراجناحی است. از مالکی و عامری گرفته تا حکیم که صحنه گردانان جریان های برجسته شیعه هستند تا کردها و برادران اهل تسنن، همه و همه، نخست وزیر جدید را فردی مورد اعتماد و قابل اتکا می دانند که می تواند ضامن وحدت ملی و یکپارچگی عراق باشد.

سابقه عبدالمهدی روشن و بدون حاشیه است، ضمن اینکه شخصیت مستقلی دارد و به جناح و فردی وابسته نیست. این در حالی است که عبدالمهدی گزینه مدنظر جریان های حامی مقاومت در عراق است و با ایران روابط حسنه ای دارد.

روی کار آمدن وی با این دیدگاه که مقوم حاکمیت عراق محسوب می شود، به طور حتم در بهبود اوضاع امنیتی عراق در دوران پساداعش ازیک طرف و کاهش نفوذ و تحرک گروه های تروریستی ضدایرانی در این کشور از طرف دیگر، موثر و چشمگیر خواهد بود.

ضمن اینکه انتخاب عبدالمهدی، در خنثی سازی تحریم های ضدایرانی آمریکا کارکرد ویژه ای خواهد داشت و پارلمان و دولت عراق در کنار یکدیگر می توانند در مقابل فشارهای اقتصادی، سیاسی، امنیتی که تعمیق و تحکیم روابط دوجانبه را هدف قرار داده است رویکردی یکسان اتخاذ کنند؛ همان گونه که الحلبوسی، رئیس مجلس عراق پس از به دست گرفتن سکان دستگاه تقنینی این کشور، مخالفت خود و پارلمان را با تحریم های غیرقانونی و یک جانبه کاخ سفید علیه ایران اسلامی صراحتاً اعلام کرده بود.

به بیان دیگر، ریاست جمهوری <<صالح>> و مامور شدن <<عبدالمهدی>> به تشکیل کابینه پس از انتخاب <<الحلبوسی>> به ریاست پارلمان، حلقه های سه گانه عراق را تکمیل کرد که تحولی اساسی به شمار آمده و افزون بر این، دومینوی دستاوردهای سیاسی ایران در عراق و عقیم ماندن تلاش ها و دخالت های مستقیم کاخ سفید و عربستان را به پایان رساند.

منبع: حمایت